Od kilku dni niebo nad województwem śląskim stało się dosyć czyste.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Łukasz Nowak/Kronika24.pl)Zdjęcie ilustracyjne (fot. Łukasz Nowak/Kronika24.pl)

W Katowicach podczas sesji sejmiku województwa śląskiego odbyło się głosowanie dotyczące uchwały antysmogowej. Przyjęte przepisy w województwie obowiązują od 1 września 2017 r. Wedle nowej ustawy od jesieni tego roku jest nałożony zakaz palenia mułem i mokrym drzewem. Warto zaznaczyć, iż na walkę ze smogiem w całym województwie potrzeba od 6 do 7 miliardów złotych.
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży właśnie w województwie śląskim. Dzięki przyjętej uchwale województwo śląskie jest drugim po Małopolsce regionem w Polsce, które ma swoje niezależne od poszczególnych miast przepisy dotyczące walki ze smogiem. Uchwała antysmogowa będzie przygotowana jeszcze w tym roku dla Mazowsza, Dolnego Śląska, a także dla województwa łódzkiego.
W myśl nowej powstałej uchwały antysmogowej od 1 września nie można stosować węgla brunatnego, mułów i foto koncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%. Uchwała zakłada także trzy daty graniczne dotyczące wymiany starych kotłów w zależności od długości lat i użytkowania. Dodatkowo w uchwale znajdziemy zapis, który mówi o ogrzewaniu węglem lub drewnem nowo wybudowanych domów przy zainstalowaniu kotłów klasy 5.

Co może nam grozić za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej

Osoby, które nie zastosują się do powyższych ograniczeń będą musiały liczyć się z sankcjami w postaci grzywny, którą nałożyć może w tym przypadku policjant, bądź Inspektor Ochrony Środowiska.
Za nieprzestrzeganie ograniczeń, nakazów oraz zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa osoba podlega karze grzywny, która zgodnie z art. 24 kodeksu wykroczeń może sięgnąć od 20 zł do 5000 zł.
W postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, a jeżeli czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy to wtedy grzywna wzrasta do 1000 złotych. Powinni o tym pamiętać wszystkie osoby, które od 1 września br. nie zastosują się do nowej uchwały antysmogowej.
Warto dodać, iż zgodnie z art. 225 § 1 kodeksy karnego "Kto nie umożliwi osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska, lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat".

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!