W wtorek, 12 września prezydent stolicy podpisała umowę dotacyjną dla poszkodowanej w nawałnicy pomorskiej gminy Chojnice.

Podpisanie umowy dotacyjnej (fot. pras.)Podpisanie umowy dotacyjnej (fot. pras.)

Dzięki wsparciu finansowemu Warszawy, zostaną wyremontowane szkoły, budynki komunalne, kompleks parkowy, a także zostanie zakupiony sprzęt ratunkowy.

- Umowa dotacyjna, którą dzisiaj podpisaliśmy to kolejny element wsparcia udzielonego przez Warszawę. Kilka dni po nawałnicy wysłaliśmy pomoc rzeczową zorganizowaną przez spółki m.st. Warszawy oraz firmy prywatne. Sami mieszkańcy zaangażowali się w zbiórki. Teraz uruchamiamy pomoc finansową, która pozwoli przeprowadzić remonty budynków oświatowych, komunalnych, zakupić sprzęt specjalistyczny dla ochotniczych straży pożarnych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje - Już za parę dni architekci krajobrazu z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaczynają prace nad odtworzeniem zrujnowanego kompleksu parkowego w Lotyniu.

Wójt gminy Chojnice zwrócił się z apelem do władz Warszawy o wsparcie finansowe w odbudowaniu zniszczeń, zwłaszcza w sołectwie Nowa Cerkiew i Lotyń. To właśnie mieszkańcy tej ostatniej wsi, ratowali poszkodowanych w wyniku nawałnicy harcerzy w sąsiedniej miejscowości Suszek. Bez ich pomocy służby ratunkowe nie byłyby w stanie skutecznie dotrzeć z pomocą.

Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice podczas dzisiejszej uroczystości podpisania umowy dotacyjnej podziękował w imieniu poszkodowanych mieszkańców, których dotknęła nawałnica – Dziękuję za ten znaczący dar przekazania nam środków na odbudowę infrastruktury zniszczonych szkół, budynków komunalnych i dodał – takim symbolem zniszczeń jest przepiękny zabytkowy park w sołectwie Lotyń. Dzięki przekazanym przez Warszawę środkom zostanie odbudowany ogród jordanowski, który stanowił element parku. My to traktujemy jako prezent dla bohaterów z Lotynia. Dziękuję za solidarność samorządowców, pomoc wolontariuszy, harcerzy i strażaków, którzy pomogli nam ratować majątek, który pozostał po przejściu nawałnicy.

31 sierpnia br. stołeczni radni zdecydowali, że Warszawa przekaże ze swojego budżetu 762 tysiące złotych na pokrycie ogromnych strat spowodowanych nawałnicą. Pomoc finansowa zostanie przekazana na:

- remont budynków szkół podstawowych - 200 tysięcy złotych,

- remont budynków komunalnych - 300 tysięcy złotych,

- rewitalizacja ogródka jordanowskiego - 150 tysięcy złotych,

- zakup sprzętu specjalistycznego dla ochotniczych straży pożarnych - 112 tysięcy złotych,

#WarszawadlaLotynia

W usunięciu skutków kataklizmu, w sierpniu br. pomagało kilkudziesięciu wolontariuszy warszawskiego hufca ZHR i strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Na terenie gminy Chojnice bardzo ucierpiało sołectwo Lotyń, i to właśnie tam skupiła się pomoc warszawskich służb. Wolontariusze i strażacy usuwali skutki nawałnicy na terenie pól i domostw mieszkańców wsi. W pierwszej kolejności usuwali drzewa i gałęzie z pól uprawnych, przeszkody z dróg dojazdowych, aby odpowiednie służby miały możliwość dojazdu. Na miejscu do dyspozycji służb został wykorzystany sprzęt zakupiony ze środków m.st. Warszawy, 5 samochodów PSP oraz agregat prądotwórczy.

W pomoc poprzez wsparcie finansowe, udostępnienie wody pitnej i środków higienicznych niezbędnych w kryzysowej sytuacji, zabezpieczenie transportu włączyły się m.in. spółki miejskie tj. Metro Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wody i Kanalizacji. Również firmy, które swoje siedziby mają w stolicy nie pozostały obojętne na tragedię dotkniętych kataklizmem rodzin. Do Lotynia, w powiecie chojnickim dzięki wsparciu firm Sante, Żywiec Zdrój S.A. i Procter and Gamble DS Polska Sp z o.o. m.in. przetransportowano wodę, żywność, materiały chemii gospodarczej i kosmetycznej.
Działania solidarnościowe m.st. Warszawy

Pomoc udzielona mieszkańcom gmin poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych

2007 trąba powietrzna, powiat częstochowski, Adamów, Skrzydłów, Kłomnice 40 dzieci przez miesiąc spędziło czas w Warszawie. Otrzymali zakwaterowanie, pełne wyżywienie, wsparcie rzeczowe (buty, ubrania), wsparcie psychologiczne. Uczestniczyli w zajęciach „Lata w mieście”. (25 lipca – 24 sierpnia 2007)

2009 powódź, powiat wałbrzyski, Głuszyca Górna, Gałuszowice 100 dzieci przez 2 tygodnie wakacji  spędziła czas w Warszawie. Otrzymali zakwaterowanie, pełne wyżywienie, wsparcie rzeczowe (buty, ubrania), wsparcie psychologiczne. Uczestniczyli w zajęciach „Lata w mieście”. (17 – 31 lipca 2010)

2010 powódź, gmina Bochnia (Stanisławic, Baczkowa, Damienic, Łapczycy, Cikowic, Proszówek, Dąbrowicy, Zatoki, Bogucic, Nieprześni, Nieszkowic Małych, Stradomki, Gawłowa,  Brzeźnicy)
50 dzieci przez 2 tygodnie wakacji spędziło czas w Warszawie. Otrzymali zakwaterowanie, pełne wyżywienie, wsparcie rzeczowe (buty, ubrania), wsparcie psychologiczne. Uczestniczyli w zajęciach „Lata w mieście”. (09 – 22 sierpnia 2010)

Pomoc udzielona mieszkańcom gmin za granicą, poszkodowanym w wyniku działań wojennych

2009 Gruzja

Zimowy 10 dniowy pobyt w Mielnie grupy dzieci i młodzieży – nocleg, wyżywienie, pomoc psychologiczna, rehabilitacja

2014 Ukraina

Dzieci Majdanu – Polskie Ferie w połowie lipca do Warszawy przyjechała grupa 30 osób. Otrzymali nocleg, wyżywienie. Zwiedzali Warszawę.

2017 Alleppo

Zbiórka i akcja charytatywna (np. organizowanie koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, z których dochód przekazywany jest na ofiary wojny w Syrii)

(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!