Od 18 września z nowego żłobka przy ul. Rydygiera korzysta 100 maluchów.

Kolejny żłobek w Warszawie (fot. pras.)Kolejny żłobek w Warszawie (fot. pras.)

Właśnie zaczęły się zajęcia adaptacyjne. Dziś dzieci i rodziców odwiedziła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

To już 33. żłobek, który powstał w ciągu ostatnich jedenastu lat. Oprócz budowania żłobków i przedszkoli wprowadzamy inne ułatwienia dla warszawskich rodzin, takie jak warszawski bon żłobkowy, zniesienie opłat za opiekę w stołecznych przedszkolach i bezpłatną komunikację miejską dla uczniów podstawówek i gimnazjów – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Żłobek przy ul. Rydygiera ma cztery grupy dla 100 dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Żłobek powstał w jednym kompleksie z 6–cio oddziałowym przedszkolem. Budowę parterowego zespołu przedszkolno-żłobkowego o powierzchni całkowitej około 2000 m2 rozpoczęto w sierpniu 2016 r. i już po roku uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku. Na dachu budynku umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 36 kW. W części żłobkowej budynku o pow. około 900 m2 znajdują się: szatnia, wózkarnia, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenia administracyjne. Dla każdej grupy wyodrębniono salę zabaw, sypialnię, łazienkę, rozdzielnię posiłków i zmywalnię. Placówka ma nowocześnie urządzony plac zabaw.

Koszt inwestycji z wyposażeniem wyniósł 3 mln zł. Środki finansowe zostały pozyskane z budżetu inwestycyjnego m.st. Warszawy.

W placówce jest realizowany dwuletni projekt ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania unijnego wynosi ok. 3 mln zł. Środki zostały przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z wyposażeniem i funkcjonowaniem żłobka. Celem projektu jest pomoc rodzicom w powrocie na rynek pracy.

Coraz więcej miejsc w żłobkach

W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. Od jesieni będziemy zapewniać 7139 miejsc dla najmłodszych: miasto będzie dysponowało 6688 miejscami w żłobkach miejskich, do tego dochodzą miejsca wykupione w żłobkach niepublicznych i u opiekunów dziennych. Zlecamy organizację opieki w formie żłobka w 13 niepublicznych placówkach na 316 miejsc. Dodatkowo zatrudniamy 27 dziennych opiekunów, którzy sprawują opiekę nad 135 dziećmi. Jeszcze w tym roku powinna zakończyć się budowa żłobka na Pradze-Południe dla 150 dzieci.

Warszawski bon żłobkowy

Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków. Wnioski można będzie składać od 1 października elektronicznie lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 października, świadczenie będzie wypłacone także za wrzesień.

Warszawski bon żłobkowy ma być także zachętą do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia podatków w stolicy. Aby otrzymać bon, trzeba zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Warszawski bon żłobkowy wynosi 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie mogą otrzymać rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe 1922 zł netto na jednego członka rodziny, zrezygnują z oczekiwania na miejsce w publicznym żłobku lub z takiego miejsca oraz którzy mają zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną. Szacujemy, że w tym roku z tego świadczenia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin. To oznacza wydatek 21 mln zł rocznie z budżetu miasta.

(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!