Nadodrzański krasnal Życzliwek Podróżnik, w przedostatni piątek września, zawitał do Warszawy

Życzliwek Podróżnik na Bulwarze Jana Karskiego (fot. pras.)Życzliwek Podróżnik na Bulwarze Jana Karskiego (fot. pras.)

Sympatycznego osobnika, pochodzącego z Wrocławia, można spotkać na Bulwarze Jana Karskiego, na wysokości ul. Boleść.
Niepozorne, ale wyjątkowe, takie właśnie są wrocławskie krasnale. Szturmem wzięły Wrocław i stały się jego znakiem rozpoznawczym, choć nikt się tego nie spodziewał. Teraz jeden z nich – Życzliwek Podróznik – postanowił odwiedzić stolicę i wspólnie z warszawiakami świętować Rok Rzeki Wisły. Tym samym stał się honorowym mieszkańcem Dzielnicy Wisła.
– Mam nadzieję, że Życzliwek będzie czuł się u nas dobrze i z uśmiechem będzie wspominał podróż do stolicy – mówiła podczas wydarzenia Wioletta Paprocka-Ślusarska, zastępca dyrektora Biura Marketingu Miasta Urzędu m.st. Warszawy.

Z wizytą w stolicy
Krasnal Życzliwek Podróżnik to obieżyświat, który w swoim niekrótkim życiu widział już wiele. Wciąż pchany nieustanną podróżniczą ciekawością, co jakiś czas na nowo pakuje walizki i wyrusza w podróż w nieznane. Umiłowanie przygody, odwaga i ciekawość świata, a przy tym także takt, obycie i wrodzona delikatność – to jego cechy rozpoznawcze. Do tej pory odwiedził cztery  miasta w Polsce – Łódź, Poznań, Gdańsk i Szczecin.
Jego wycieczka do Warszawy rozpoczęła się z samego rana w piątek, 22 września, kiedy to przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, dziennikarze i miłośnicy miasta wyruszyli we wspólną podróż liczącą aż 354 km.
Uroczyste wmurowanie krasnala Życzliwka Podróżnika odbyło się o godz. 12.45. Wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo atrakcji, w tym występy performerów i youtuberów oraz wizyta przedszkolaków, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć Życzliwka Podróżnika. Dla zainteresowanych odbył się rejs statkiem po Wiśle oraz zwiedzanie Muzeum nad Wisłą MSN.
Na miejsce postoju krasnala wybrany został Bulwar Jana Karskiego, dlatego też jego znakiem rozpoznawczym podczas tej wycieczki są syrenka oraz logo Dzielnicy Wisła, które można podziwiać na walizce.
Krasnal przyjechał świętować z warszawiakami Rok Rzeki Wisły, który jest inicjatywą powstałą dla uczczenia obchodów 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W 2017 r. zorganizowane zostały liczne wydarzenia we wszystkich województwach położonych nad Wisłą.

Skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu?
We Wrocławiu żyje ich blisko czterysta i ciągle wprowadzają się nowe. Wiele osób zastanawia się, jak to się stało, że to właśnie tutaj krasnoludki postanowiły się osiedlić i żyć wspólnie z mieszkańcami. Na ten temat od lat spierają się historycy, dziennikarze i zwykli wrocławianie. Teorii jest kilka.
Raz w roku krasnale mają swoje święto – Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków, który odbywa się zawsze w drugi weekend września. To prawdziwie bajkowa uroczystość, kilka dni radosnej, kolorowej zabawy, w której uczestniczą krasnale i ludzie. Dzieci przywdziewają krasnalowe czapki i kolorują małe domki dla swoich małych przyjaciół.

(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!