Stolica wybiera Warszawiankę Roku. Może nią zostać każda kobieta – osoba publiczna i cicha bohaterka codziennego życia.

Warszawianka Roku (fot. pras.)Warszawianka Roku (fot. pras.)

Jeśli znasz kobietę, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju stolicy - zgłoś ją do udziału w plebiscycie.

- Każdy może zgłosić Warszawiankę Roku i każda kobieta związana z naszym miastem ma szansę nią zostać. Opowiedzmy historię mieszkanek stolicy, które wpłynęły i nadal wpływają na to jakim miastem jest Warszawa – powiedziała podczas inauguracji plebiscytu Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Silna, zaangażowana, otwarta, tolerancyjna, przyjazna, odważna. Znana i ta jeszcze nieodkryta. Taka jest Warszawa i taka jest jej mieszkanka. Wybierzmy razem tę, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania miasta. Do tej pory zostało wskazanych aż 84 kobiet.

Idea konkursu

Z inicjatywą reaktywowania plebiscytu na Warszawiankę Roku wystąpiło do stołecznego ratusza Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Docelowo plebiscyt będzie wydarzeniem cyklicznym, wyłaniającym osobowość danego roku. Plebiscyt „Warszawianka roku” ma na celu wyłonienie laureatki, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju Warszawy, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. To uznanie dla wybitnych zawodowych i społecznych osiągnięć kobiet w sferze społecznej, gospodarczej, kultury, edukacji, medycyny.

Tegoroczny plebiscyt, poza jego pierwszą edycją, jest również szczególny z uwagi na dwa wydarzenia określające rok 2018. Rok 2018 jest Rokiem Kobiet oraz Obchodami 100lecia odzywania Niepodległości przez Polskę. Dlatego w tegorocznej edycji plebiscytu wybrana zostanie również Warszawianka Stulecia.

Warszawianka Roku

Zgłoszenia - Na zgłoszenia warszawiaków organizator czeka do 22 czerwca. Zgłoszenia kandydatki zawierające m.in. krótkie uzasadnienie można dokonać w formie elektronicznej lub papierowej, ale też podczas dużych wydarzeń w przestrzeni miejskich. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie 3 kandydatury.

Nominacje - Spośród prawidłowo zgłoszonych kandydatur kapituła stworzy listę 10 nominowanych do tytułu „Warszawianka Roku”, z których w drodze głosowania wyłoniona zostanie laureatka Plebiscytu. Ogłoszenie nominacji 17 września br.

Głosowanie - Laureatka zostanie wyłoniona w drodze głosowania, które rozpocznie się 17 września i potrwa do 17 października. Głosować będzie można poprzez stronę www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku lub za pomocą karty do głosowania, która będzie dostępna na stronie plebiscytu lub w siedzibie organizatora.  

Laureatką Plebiscytu zostanie kobieta, która zdobędzie największą liczbę głosów. Poznamy ją podczas uroczystej gali 25 października br.

Warszawianka Stulecia

W Plebiscycie zostanie przyznany tytuł specjalny Warszawianki Stulecia. W celu wyłonienia laureatki, kapituła stworzy listę 10 nominowanych kandydatek do tego tytułu. Nazwiska nominowanych poznamy 17 września br. Laureatka – tak jak w przypadku Warszawianki Roku zostanie wyłoniona w drodze głosowania przez mieszkańców stolicy. Nazwisko laureatki poznamy 25 października.

Ambasadorzy:

Dorota Wellman - dziennikarka, prezenterka, producentka programów radiowych i telewizyjnych, Katarzyna Bonda  - autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, Anna Maruszeczko - dziennikarka radiowa i telewizyjna, red. naczelna „Urody życia”, Jacek Santorski - psycholog biznesu, wydawca i przedsiębiorca, DJ Wika – działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów, DJ, Gabi Drzewiecka – dziennikarka muzyczna, Adrianna Zawadzińska – miss Polski na wózku 2016, wicemiss w konkursie Miss Wheelchair World 2017, konkursie dla najpiękniejszej kobiety poruszającej się na wózku inwalidzkim, który w zeszłym roku po raz pierwszy w historii był organizowany w Warszawie, Mamadou Diouf - wokalista, dziennikarz, animator kultury i działacz społeczny. Z wykształcenia lekarz weterynarii, z powołania muzyk i pisarz., Olgierd Łukaszewicz - aktor teatralny i filmowy, w latach 2002–2005 i 2011-2018 prezes Związku Artystów Scen Polskich.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!