Już w najbliższy piątek, 8 września w Krynicy-Zdroju wystartuje ósma edycja PKO Festiwalu Biegowego - najwszechstronniejszej i jednej z największych imprez dla biegaczy w Polsce.

8. PKO Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju (fot. org)8. PKO Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju (fot. org)

Na start zgłosiło się już ponad 10,5 tys. osób, co zwiastuje nowy rekord frekwencji imprezy.

PKO Festiwal Biegowy to najwszechstronniejsza impreza dla biegaczy w Polsce. Na start zgłosiło się już ponad 10,5 tys. osób z całego kraju i zagranicy, a kolejne mogą to zrobić na miejscu, w Krynicy-Zdroju. Impreza rusza już piątek o godz. 11:00.

Sportowy program Festiwalu to ponad 30 konkurencji biegowych i nordic walking. Do wyboru trasy od 300m do 100 km. Najtrudniejsza konkurencja to Iron Run, czyli 9 biegów o łącznej długości 140 km, rozgrywanych w kilkugodzinnych odstępach przez wszystkie 3 dni imprezy! Twarde wymagania biegaczom stawiają też Bieg 7 Dolin 100 km czy TAURON Ultramaraton 64 km – tu biegacze muszą sobie radzić przede wszystkim z 4-kilometrowym przewyższeniem górskiej trasy Krynica – Rytro – Piwniczna – Krynica.

Największą popularnością od lat cieszy się Życiowa Dziesiątka - najszybszy bieg na 10 km w Polsce, rozgrywany w randze Mistrzostw Polski Masters. Opadająca na całej długości trasa z Krynicy do Muszyny przyciąga jak magnes - to tu z hukiem padają najlepsze wyniki w kraju, to tu biegacze łamią swoje rekordy życiowe.

W programie imprezy jest też KORAL Maraton, Konspol Półmaraton czy Krynicka Mila, biegi nocne, przebierańców, „krawaciarzy”, marsze nordyckie w randze Mistrzostw Polski, biegi rodzinne i biegi dzieci... każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewniają organizatorzyz Fundacji „Festiwal Biegów”.

Jak Festiwal, to i muzyka. W Krynicy zagrają gwiazdy polskiej estrady, w tym m.in. Jacek MEZO Mejer - najszybszy biegacz wśród artystów. Targi EXPO zgromadzą blisko 150 wystawców, w tym czołowe marku - Brubeck, Under Armour, Salomon, inov-8, ODLO, Saling, Camelbak, Buff, Compressport, Royal Bay, Compex.

W spotkaniach z mistrzami sportu w ramach Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze wezmą udział m.in. zwycięzca Rajdu Dakar i szef Stowarzyszenia Czyste Tatry Rafał Sonik, Mistrzyni Europy w Biegu na 1500 m i halową wicemistrzyni świata w biegu na 800 m Angelika Cichocka, brązowa medalistka mistrzostw Europy na 800 m Joanna Joźwik czy legenda polskiego maratonu, trzeci zawodnik maratonu londyńskiego Jan Huruk.

Działać będzie też strefa dzieci z konkursami i nagrodami dla najmłodszych. W konkursach organizowanych w Strefie Dzieci 8. PKO Festiwalu Biegowego czeka ponad 200 nagród!

Pula nagród 8. PKO Festiwalu Biegowego to 500 000 złotych. Jeden z uczestników imprezy wyjedzie z Krynicy... nowym autem! Samochód ufundowało Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów Koral - partner tytularny Koral Maratonu i partner Festiwalu od pierwszej edycji imprezy!

O rywalizację w duchu fair play w Krynicy-Zdroju, ponownie zadbają kontrolerzy Polskiej Agencji Antydopingowej. Kontrole antydopingowe będą wyrywkowe - odmowa poddania się badaniu skutkować będzie dyskwalifikacją.

Trwają zapisy do imprezy - lista zgłoszeń zawiera już ponad 10,5 tys. osób z całej Polski i zagranicy! Ostatnie numery startowe będą wydawane na pół godziny przed startem danej konkurencji (nie dotyczy Biegu 7 Dolin 100 km oraz TAURON Ultramratonu 64 km). Wszystko wskazuje na to, że rekord frekwencji Festiwalu – 8150 osób z 2016 r. – zostanie pobity.

 

W Krynicy pomagają chorym, przeganiają zawał i są coraz dalej od cukrzycy

Podczas 8. PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju (8-10 września) można się będzie przekonać, jak ogromny wpływ aktywność fizyczna ma na walkę z chorobami cywilizacyjnymi, integrację niepełnosprawnych czy zachęcenie do pomocy potrzebującym.

Pobiegną dla...

W piątek 8 września, podczas Biegu Nocnego i niedzielę 10 września, podczas Koral Maratonu  uczestnicy Festiwalu mogą wziąć udział w akcjach charytatywnych: „biegnę dla Alicji” oraz „biegnę dla Mateusza i Ali”.

Podczas Biegu Nocnego pobiegną 6-letniej Alicji, która choruje na mukowiscydozę. Do codziennego funkcjonowania jest jej niezbędna kamizelka oscylacyjna i specjalistyczne leczenie, na które zbierane są środki. Alicja jest podopieczną Matio Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę.

Uczestnicy Koral Maratonu zadedykują swój start Mateuszowi i Ali. 23-letni Mateusz od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe. Jest mu potrzebny tor rehabilitacyjny do nauki chodzenia. Mateusz jest podopiecznym Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Druga beneficjentka, 6-miesięczna Ala, cierpi na rzadką, nieuleczalną chorobę Canavan (zwyrodnienie gąbczaste układu nerwowego). Szansą na życie jest dla niej nowatorska terapia genowa. Ala jest podopieczną Fundacja Polsat.

Zaangażowanie uczestników, którzy ukończą Bieg Nocny z przypiętą do koszulki kartką „biegnę dla Alicji” oraz Koral Maraton z kartką „biegnę dla Mateusza i Ali”, zostanie przeliczone na konkretną pomoc - Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę dla wszystkich trzech osób. Kartki będzie można odbierać w Biurze Zawodów (Dom Forum na deptaku, al. Nowotarskiego): w piątek 8 września w godz. 12.00-22.00, w sobotę 9 września od 7.00 do 21.30 oraz w niedzielę 10 września od 7.00 do 8.30.

Akcja „biegnę dla Alicji” oraz „biegnę dla Mateusza i Ali” to kolejna odsłona autorskiego programu PKO Banku Polskieg pn. „PKO Bank Polski Biegajmy razem”. Podczas imprez parnterskich organizowane są akcje charytatywne dla dzieci, jak i dorosłych. W ubiegłym roku 186 uczestników 7. PKO Festiwalu Biegowego pomogło 3-letniemu Krzysiowi. Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała środki na operację serca chłopca. Od 2013 r. odbyło się 301 takich akcji, w których wzięło udział ponad 110 tys. osób. Od początku istnienia programu Fundacja wsparła 325 beneficjentów kwotą ponad 4,2 mln zł.

Ruch odmładza

W ramach trzydniowego święta biegania, Organizatorzy chcą zwrócić uwagę jak ważne dla zdrowia jest uprawianie sportu. W tym celu orgnizowane są konkurencje z „misją”. Najdłuższą tradycję ma marsz nordic walking „Przegoń zawał”. W Krynicy odbędzie się już po raz piąty. Osoby, które przeżyły atak serca, ich krewni, znajomi i wszyscy solidaryzujący się z chorymi przejdą z kijkami około 2000 m – wystartują z krynickiego deptaku, a zakończą na Bulwarach Dietla.

Osoby po atakach serca przyznają, że dopiero zawał zmotywował ich do uprawiania sportu. – Nie byłam tak aktywna przed zawałem jak teraz, kiedy jestem po – mówiła rok temu pani Janka, uczestniczka marszu. – Kiedy przeszłam na emeryturę, zasiedziałam się w domu, potem był zawał, szpital… Aż trafiłam na spotkania grupy, z którą maszeruję kilka razy w tygodni. Nie chodzimy dużo, ale regularnie. I miło spędzamy czas. A ja czuję się młodziej.

Marsz „Przegoń zawał”, organizowany przy współpracy z Cardiovascular Center Foundation, ma uzmysłowić jak istotna jest profilaktyka chorób serca, które ruch jest istotną częścią. A gdy dojdzie do zawału, nie siedzieć bezczynnie w domu. Start w sobotę 9 września o godz. 11:30.

Choroba to nie wymówka

Po raz czwarty z rzędu wraz z Towarzystwem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, w Krynicy będą uciekać „Dalej od cukrzycy”. Twarzą tego biegu na 1 km jest Michał Jeliński, mistrz olimpijski w wioślarstwie, który zawodowo uprawiał sport mimo cukrzycy typu I. Po zakończeniu kariery nadal jest aktywny fizycznie – biega, jeździ na rowerze, biega na nartach. A przy okazji przekonuje młodzież i dorosłych, że uprawianie sportu pozwala łatwiej zmagać się na co dzień z cukrzycą. Jeliński sam da przykład – w sobotę 9 września pobiegnie na dystansie 34 km, a w niedzielę zjawi się na biegu na 1 km.

– Jest stereotyp, że jak człowiek choruje na cukrzycę, to już nie może uprawiać sportu. To zwłaszcza dotyczy chorych na cukrzycę typu II. To zwykle osoby z nadwagą, które mało się ruszają. Cukrzyca jest często dopełnieniem problemów kardiologicznych, nadciśnienia i krążeniowych. Na taki stan pracuje się jednak latami. To nie jest tak, że nagle ktoś zapada na tę chorobę. To jest proces wieloletni, a właśnie aktywność fizyczna może go spowolnić, a wręcz w niektórych przypadkach zatrzymać – podkreśla Michał Jeliński. – Przy cukrzyca typu I jesteśmy skazani na przyjmowane insuliny do końca życia. Dzięki aktywności fizycznej, możemy potrzebować jej po prostu mniej. Wysiłek fizyczny działa podobnie jak insulina, choć oczywiście całkowicie jej nie zastąpi.

Bieg na 1 km „Dalej od cukrzycy” wystartuje w niedzielę 10 września o godz. 14:00 z krynickiego deptaka.

Superbohaterowie na start

W Krynicy Fundacja DKMS z organizatorami Festiwalu Biegowego przekonuje do idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych i przygotowuje wspólnie „Bieg Superbohaterów” na 3 km. Poprzez udział zawodnicy zachęcą innych do rejestrowania się jako potencjalny dawca w bazach szpiku kostnego Fundacji DKMS.

Zawodnicy pobiegną w dedykowanych koszulkach od Fundacji DKMS z napisem „Superbohater” i „Pomożesz, bo możesz”. Podczas Festiwalu stanie stoisko Fundacji DKMS, na którym będzie można zarejestrować się jak dawca szpiku kostnego. Proces nie jest skomplikowany i zajmuje tylko parę chwil. Wystarczy na stoisku Fundacji DKMS przejść pozytywnie wstępny wywiad medyczny, wypełnić formularz rejestracyjny i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Można również wejść na stronę fundacji www.dkms.pl  i zamówić pakiet do domu.

Bieg Superbohaterów” na 3 km wystartuje w sobotę 9 września o godz. 18:00 z Bulwarów Dietla.

Integracja przez rywalizację

W Krynicy pobiegnie też około 40 zawodników Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących Cross. Na Festiwal Biegowy przyjadą trzeci rok z rzędu. – Zaczęło się od pojedynczych startów. Od słowa do słowa organizatorzy zaproponowali nam, byśmy przyjeżdżali większa zorganizowaną grupą i nawet zwolnili nas z opłat – mówi Aleksandra Karaś, koordynatorka biegaczy.

Około 20 osób ma wystartować w sobotę 9 września w Życiowej Dziesiątce. W niedzielę podczas Koral Maratonu wystartują też trzy drużyny w sztafecie maratońskiej. Kolejna grupa około 20 zawodników pójdzie z kijkami w sobotnich mistrzostwach Góry Parkowej nordic walking.

Biegacze słabowidzący biegną sami, a ci którzy prawie nic nie widzą lub są niewidomi przy pomocy przewodników. – Bieganie razem z pełnosprawnymi, to dla naszych zawodników wyzywanie. Dzięki takiej rywalizacji rozwijają się – podkreśla Aleksandra Karaś. – Wtedy mogą też liczyć na większy doping. To ich dodatkowo motywuje i jest kontaktem ze światem.

(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!