Przed nami czas Świąt Wielkanocnych, w czasie których odwiedzamy rodziny, najbliższych i wyjeżdżamy, by odpocząć.

Kontrola drogowa (fot. policja)Kontrola drogowa (fot. policja)

Zaaferowani tym wszystkim często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Aby nadchodzące Święta Wielkanocne były bezpieczne i upłynęły nam spokojnie bądźmy uważni i ostrożni.

W okresie przedświątecznym na ulicach naszych miast pojawi się więcej policjantów. W szczególności będą oni kontrolować dworce, przystanki, a także okolice centrów handlowych. Oprócz tych umundurowanych nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą również nieumundurowani funkcjonariusze.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Jeżeli zaś wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Podczas postojów, na przykład na stacjach benzynowych, kiedy oddalamy się od samochodu, upewnijmy się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony. Starajmy się z jak największym zaangażowaniem unikać sytuacji, kiedy możemy paść ofiarami rabunku lub innych przestępstw.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał.

Pierwsze statystki z 14 kwietnia 2017 roku
Z pierwszych policyjnych statystyk wynika, iż 14 kwietnia doszło na drogach już do 86 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 92 zostały ranne.
Zatrzymano też prawie 250 nietrzeźwych kierowców.

W świąteczny poniedziałek wiele osób będzie wracało z wielkanocnego odpoczynku. Dlatego policjanci proszą o ostrożną jazdę na drodze!


Wielkanoc i majówka 2016 roku
Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku podczas Świąt Wielkanocnych doszło do 173 wypadków, w których zginęło 29 osób, a ponad 250 zostało rannych. Także podczas ubiegłorocznej majówki (1-3 maja 2016 r.) doszło do ponad 200 wypadków. Śmierć poniosło 19 osób, a ponad 260 zostało rannych. Podsumowując – te kilka dni na polskich drogach w ubiegłym roku to tragiczny bilans prawie 50 ofiar śmiertelnych.
Podczas Wielkanocy i majówki w 2016 r. policjanci zatrzymali ponad 2 tys. kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu.

Wypadki z udziałem rowerzystów w 2016 roku i od 1 marca 2017 roku
W ubiegłym roku tylko podczas Świąt Wielkanocnych i weekendu majowego (1-3 maja) doszło do prawie 50 wypadków z udziałem rowerzystów, w których 3 rowerzystów zginęło, a ponad 40 zostało rannych. W tym roku od 1 marca do wczoraj (10 kwietnia), policjanci odnotowali 272 wypadki z udziałem rowerzystów, w których zginęło 12 rowerzystów, a ponad 250 zostało rannych.

Wypadki z udziałem pieszych w 2016 roku
W ubiegłym roku tylko podczas Wielkanocy i majówki doszło do prawie 70 wypadków z udziałem pieszych – ośmiu pieszych zginęło, a 60 zostało rannych.

Wypadki z udziałem motocyklistów od 1 marca 2017 roku
W związku z coraz lepszą pogodą, rozpoczął się też sezon motocyklowy. Niestety, jak co roku początek wiosny to wiele wypadków z udziałem motocyklistów. Przypominamy, że motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Niestety w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno kierowcy, jak i motocykliści przestrzegali przepisów. Tylko od 1 marca br. doszło do ponad 150 wypadków z udziałem motocyklistów. Zginęło 15 motocyklistów, a 137 zostało rannych.

(własne,KWP)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!